Zelená elektřina

Také jste slyšeli, že je některá elektřina „zelenější“? Že určitý ceník podporuje životní prostředí? A přitom vám přišlo divné, jak se ekologická energie dostane na správné místo, když dráty jsou jen jedny? Vysvětlení je prosté. Všichni spotřebováváme stejnou elektřinu. Zbytek je jen marketing.

Elektřina vždy z nejbližší elektrárny

Kvůli ztrátám v síti se nevyplatí elektřinu přenášet na velké vzdálenosti. Putuje k vám tedy z nejbližší elektrárny, aby ztráty byly co nejnižší. Je to logické i ekologické.

Energetický mix je jen jeden

Pokud jste získali dojem, že je možné volbou zelené elektřiny podpořit životní prostředí, musíme vás zklamat. Energetický mix, tj. podíl jednotlivých zdrojů elektřiny, je daný. A od každého dodavatele tak dostanete vždy tutéž, stejně namíchanou energii.

Složení národního energetického mixu ČR můžete najít na webu OTE a.s. - operátora trhu s elektřinou a plynem.

Zelenou elektřinu podporujeme všichni

Ekologickou energii podporujete průběžně, a to už dlouho dobu. Když se podíváte na položku OZE ve vyúčtování, zjistíte, že platíte přibližně 500 Kč za každou spotřebovanou MWh. Obnovitelné zdroje mají garantovaný výkup vyrobené elektřiny, a to mnohdy za násobně vyšší ceny než má běžná elektřina.

Dalším faktem je, že „špinavé“ zdroje elektřiny musí kupovat tzv. emisní povolenky. Výnos z těchto povolenek se pak používá pro dotační výzvy na výstavbu nových, zelených zdrojů. V ceně elektřiny tedy už platíte ekologické zdroje. Ty, které už někdo postavil, i ty, které teprve vzniknou.

Ve SFORP pomáháme životnímu prostředí přímo

Ekologická elektřina je tedy jen reklamní tah, „zelené ceníky“ čistou energii do sítě nepřidají. A to ani v případě, když se firmy zaštiťují švédskými certifikáty a zdroji z dalších zemí. Jejich zelenou elektřinu sem totiž nedostanou. Radši si proto vyberte férového dodavatele, který má dobré ceny, a ušetřené peníze darujte některé z organizací podporující životní prostředí přímo. S ušetřením peněz za elektřinu vám rádi pomůžeme, výběr organizace už necháme na vás (tady je jejich krátký seznam, další můžete případně dohledat na Google)!

Spočítat úsporu

Volejte Po–Pá 8:00–16:00

728 167 727

Případně vám rádi zavoláme – stačí vyplnit kontaktní formulář.