Pokud chápeme rozdíl mezi dodavatelem a distributorem (viz. výše), je snadné pochopit, jak si správně spočítat jednotlivé nabídky dodavatelů. Veškeré ceny v ceníku jsou uváděné v megawatthodinách (MWh) - jak u elektrické energie, tak u zemního plynu.
Přepočty na KWh nebo m3 v případě zemního plynu jsou naprosto zbytečné a zpravidla i zavádějící. Vás zajímá "čistá" cena, kterou zaplatíte dodavateli za komoditu (elektřinu/plyn). To znamená obchodní cena elektřiny ve vysokém tarifu, obchodní cena elektřiny v nízkém tarifu a měsíční plat.
Váš dotaz tedy má znít: Kolik zaplatím za obchodní cenu a kolik bude měsíční plat? Jestli Vám dodavatel přepočítává ceny na KWh a m3, míchá Vám ceny distribuce a ceny dodavatele, takže nabídku není možné dobře porovnat. Obecně se dá říct, že počítat výhodnost nabídek ze součtu cen za dodávku, distribuci a systémových služeb je jako počítat cenu jahodového jogurt z týdenního nákupu pro 4-člennou rodinu.
Kvíz: Máme 2 rodinné domy na Vysočině.
- Pan Oldřich má spotřebu 15 MWh a celkově za plyn platí 23 442 Kč. Pan Oldřich si spočítal, že za každý m3 plynu zaplatí 16 597 Kč.
- Paní Jana má spotřebu 22 MWh a celkově za plyn platí 32 701 Kč. Paní Jana si spočítala, že za každý m3 plynu zaplatí 15 785 Kč.
Myslíte, že paní Jana má lepší cenu? Oba platí za obchodní část stejně, a sice 885 Kč/MWh s měsíčním platem 109 Kč. Rozdíl v konečné ceně je způsoben platbami za distribuční složku. Stejné je to s těmi jogurty. Pokud za nákup zaplatíte 2005 Kč a podruhé 1990 Kč, tak to taky nemusí znamenat, že jogurt zlevnil z 35 Kč na 20 Kč.
Také doporučujeme zohlednit další faktory, abyste si zbytečně nenaběhli - podívejte se na náš Youtube kanál, kde se problematice ceny věnujeme!