Vývoj cen na velkoobchodním trhu

Vývoj cen na velkoobchodním trhu

Vážení zákazníci,

vzhledem k tomu, že velká část z Vás je nyní na spotovém ceníku AKTUÁLNĚ (jehož cena je variabilní a rosta i klesá podle toho, jaká je aktuální cena elektřiny a plynu na burze), rozhodli jsme se připravit krátké shrnutí současné situace a možného vývoje cen.

Ceny uveřejňuje OTE a.s. (operátor trhu) a můžete je najít nejen na hlavní stránce (kde jsou ceny pro dnešní den), ale i v sekci Statistika - Roční zpráva, ve které můžete najít ceny za celý rok. 
Dostat se k samotným denním cenám je jednoduché, ačkoli nepříliš intuitivní. 

V případě elektřiny je nutné jít po otevření souboru na list "DT ČR". Ve sloupci O nazvaném Průměrná marginální cena můžete vidět, za kolik € se elektřiny obchodovala v jednotlivé dny, a sledovat tak vývoj cen. 

V případě plynu je možné ceny najít na listu nazývaném "VDT", ve sloupci C nazvaném Vážený průměr cen (EUR/MWh).

Níže můžete vidět vývoj cen za poslední 3 měsíce. 

Trh byl od krachu Bohemia Energy značně nestabilní a to se bohužel odráželo i na cenách energií. V průměhu zimy ceny rostly a držely se na vysokých hodnotách, a ačkoli na jaře se dal očekávat mírný pokles, březnové ceny nakonec vyhnala Ruská invaze na Ukrajinu (obzvlášť v případě plynu). Nyní se trh již pomalu stabilizuje. 

Před zákazníky momentálně stojí otázka, zda si radši fixovat vysoké ceny energií, nebo zkusit současné období přečkat právě na cenách, které kopírují trh, a případnou fixaci řešit třeba v létě, nebo na podzim. Věříme, že ceny se v následujících měsících již začnou uklidňovat - končí topná sezóna (poptávka po energiích tedy klesá) a trh se pomalu začíná vzpamatovávat ze šoků, které v posledních měsících zažil.

Protože ceník není fixovaný, ale kopíruje ceny na velkoobchodním trhu, dojde-li k poklesu cen, reálně se to projeví i ve Vašich vyúčtováních. To stejné samozřejmě platí i v případě, že ceny porostou. 

Realitou bohužel zůstává, že vypočítávání cen je (z podstaty produktu, jehož ceny se mění každým dnem) složité, a mnohem větší smysl má sledování trendu (například týdenních či měsíčních průměrů). 

Průměrná cena elektřiny na velkoobchodním trhu:
Leden: 4430 Kč
Únor: 3823 Kč
Březen: 6495 Kč

Průměrná cena plynu na velkoobchodním trhu:
Leden: 2080 Kč
Únor: 2025 Kč
Březen: 3281 Kč

Nezapomeňte, že k výše uvedeným cenám je ještě třeba přičíst naši marži (320 Kč/MWh) a DPH (21%)  - tím dostanete výslednou částku říkající, kolik v daném měsíci energie stály. Spotové ceníky jsou platné až od konce března (ceny byly až do 23.3. fixované) - Vás tedy bude zajímat, jak se ceny energií budou vyvíjet pro nadcházející měsíce. Leden, únor a březen uvádíme pouze pro Vaši představu (a zároveň věříme, že se jedná o vůbec nejhorší měsíce, které trh zažil).

Doporučujeme Vám sledovat náš web a výše uvedené zdroje - díky tomu budete mít lepší představu, kolik elektřina a plyn budou stát.

Volejte Po–Pá 8:00–16:00

728 167 727

Případně vám rádi zavoláme – stačí vyplnit kontaktní formulář.