Elektřina mnoha dodavatelů zdraží už letos

Elektřina mnoha dodavatelů zdraží už letos

Elektřina? A kdy? Odpověď vás asi nepotěší, ale lze s jistotou říct, že pro zákazníky vybraných dodavatelů bude elektřina dražší už letos. Může za to razantní nárůst cen elektrické energie na burze. Zatímco v listopadu 2020 se platilo přibližně 1200 Kč/MWh, v červnu 2021 už elektřina stála 1770 Kč/MWh. Dodavatelé, kteří neměli pro své zákazníky energii nasmlouvanou dopředu, ji tak budou na poslední tři měsíce roku 2021 dokupovat za vysoké ceny. To je přinutí zdražit, což se samozřejmě míjí s představami o levnější elektřině, s nimiž bývá podpis nové smlouvy spojený.

Kolik bude stát elektřina v roce 2022

Cena elektřiny v roce 2022 bude vysoká, a to v rozmezí 2500–2800 Kč/MWh. Nicméně i tak bude moci většina zákazníků díky změně dodavatele ušetřit. Pokud jste například v roce 2021 platili přes 2100 Kč/MW, což je u některých dodavatelů standardní cena, určitě vás zaujme, kolik stála elektřina u nás. Bylo to 1532 Kč/MWh.
U nás počítáme pro rok 2022 s cenou pod 1850 Kč/MWh. Vysoký růst cen na burze lze kompenzovat snížením enormně vysoké marže, se kterou někteří dodavatelé pracují. Naše marže je naproti tomu fixní, proto nepoužíváme žádné dočasné akviziční nabídky. Neslibujeme nízkou cenu na pouhý rok nebo dva, ale trvale. Právě to z nás dělá nejlevnějšího dodavatele elektřiny s perfektní zákaznickou péčí.

Co ovlivňuje cenu elektřiny

Cenu elektřiny je možné počítat i v kWh, proto je potřeba vědět, že 1 MWh je 1000 kWh. Cenu naší levnější elektřiny 1532 Kč/MWh můžeme tedy vyjádřit i jako 1,532 Kč/kWh. Kromě ceny za spotřebovanou energii může dodavatel ovlivnit ještě stálou měsíční platbu, která funguje podobně jako poplatek za vedení účtu v bance. Náš poplatek je jeden z nejnižších na trhu, 55 Kč měsíčně.
Cenu za přenos elektřiny od elektrárny k vám domů, měsíční platbu za jistič, příspěvek na obnovitelné zdroje a další položky určuje Energetický regulační úřad. Pro všechny platí stejná výše, proto je pouhý mýtus, že přechodem k jinému dodavateli se tyto položky zdraží. Velké rozdíly jsou naopak v měsíčních platbách. Zatímco u nás zákazníci platí 55 Kč měsíčně, jiní dodavatelé si účtují třeba i 199 Kč.

A pozor, podstatná není jen samotná cena elektřiny za kWh ale i další poplatky, které určití dodavatelé rádi připočítávají. Příkladem může být poplatek za hlídání nízké ceny elektřiny, poplatek za nákup energie apod. Žádné takové položky u nás nenajdete.

O vývoji cen elektřiny na videu nebo v podcastu

Jste-li firma, obec nebo vás prostě zajímá názor na vývoj cen elektřiny, podívejte se na naše video výše, případně si epizodu poslechněte na Spotify. Dozvíte se, jak postupovat a jak si naopak můžete při hledání nejnižší ceny elektřiny nehezky naběhnout.

Volejte Po–Pá 8:00–16:00

728 167 727

Případně vám rádi zavoláme – stačí vyplnit kontaktní formulář.